Байка як жанр літератури Підсумковий урок

Мета: підготувати учнів до тематичного опитування, добре засвоїти значення термінів “байка”, “мораль”, “алегорія”.

Обладнання: учнівські роботи, малюнки до байок.

Хід уроку

Здається, байка просто бреше.

А справді – мудру правду чеше.

Л. Глібов

І. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Гра “Відгадай слово”

– Коротке, віршоване алегоричне оповідання, в якому закладено повчальний зміст.

– Країна, що подарувала світові основоположника жанру

байки

– Основоположник жанру байки

– Частина байки, в якій розповідається про події

– Частина байки, в якій міститься повчання.

– Відображення одного предмета через інший

– Замаскований спосіб передачі думок

2. Слово вчителя

Ми вже знаємо з вами, що у центрі байки завжди лежить якась одна подія, навколо якої розвивається дія. Мова байок проста. У давні часи вони писалися прозою, пізніше у них з”явилися ритм і рима.

Дійовими особами байок є люди, звірі, птахи, рослини. Характерно, що звірі, птахи, рослини виступають носіями певних людських рис і діють, як люди.

– Як же називається цей прийом.

Отже, ми знаємо з вами хто є основоположником байки. Давайте згадаємо біографічні дані та цікаві факти життя цього письменника Езопа.

3. Розповідь учнів про життя Езопа

– давайте перечитаємо з вами байку Езопа “Вовк та ягня”

– Про що розповідається у байці.

– Назвіть головних персонажів байки. .

– Чи є у байці описи героїв? .

– Який фінал байки?

– Чим зумовлений трагізм?

– Виділіть складові частини байки. .

4. Розповідь учнів про життя Жан де Лафонтена

– Розповідь байки “Зачумлені звірі” напам”ять.

– Що нового, порівнюючи з байками Езопа, з”являється у Лафонтеса?

– Чому байка, на вашу думку, називається “Зачумлені звірі”?

– Байкар пише: “Отак і в нас: є гроші – маєш право, Немає – то під суд іди”. Кого має на увазі автор? .

– Яку правду розказав Лафонтен у своїй байці?

5. Розповідь учнів про Івана Андрійовича Крилова.

– Розповідь байки “Вовк та ягня” напам”ять.

– Визначте складові частини байки. .

-Зачитайте слова, що є мораллю байки.

– Подумайте, носіями яких людських рис є персонажі байки?

– Який прийом допомагає авторові роозкрити ідею твору?

– Що таке сатира?

– Давайте порівняємо байку Езопа “Вовк та Ягня” з байкою І. Крилова. Визначне спільне і відмінне в обох творах.

Спільне

1. Місце дії

2. “Боротьба” між персонажами.

3. Діалог між героями.

4. Трагічна кінцівка байки.

5. Мораль

Відмінне

Езоп

Крилов

Мова прозова

Мова віршована

Відсутність художніх засобів

Широке використання художніх засобів

Мораль в кінці твору

Мораль на початку твору

Лаконічний діалог

Значно розширений діалог

6. Тестові запитання

1. За сюжетом байки “Крук і Лисиця” Крук випустив із дзьоба:

А) шматок сиру.

Б) шматок сала.

В) шматок м”яса

2. Вовк із відомої байки Езопа побачив Ягня біля:

А) ставу

Б) біля річки.

В) озера

3. Фригійський раб, який став основоположником жанру байки:

А) Езоп

Б) Лафонтен.

В) Федр

4. Цикада попросила у Мурашки:

А) харчів

Б) притулку.

В) води

5. В основі байки лежить:

А) гіпербола.

Б) метафора

В) алегорія

6. Як називається повчальна частина байки?

А) Сатира

Б) алегорія

В) мораль

7. Зачумлені звірі винуватцем усіх нещасть зробили:

А) вовка

Б) осла.

В) тигра

8. У чому полягає особливість композиції байки І. Крилова “Вовк та Ягня”?

А) мораль – на початку байки

Б) мораль розбита на дві частини.

В) мораль в кінці байки.

9. У байці І. Крилова Вовк говорить:

А) “Ти винен ти уже, що хочу я, бач, їсти”.

Б) “Ти винен ти уже, що хочу я, бач, пити”.

В) “Ти винен ти уже, що хочу я, бач, спати”

.

10. Злочин Осла із байки “Зачумлені звірі” полягав у тому, що він їв:

А) чужу моркву.

Б) чужу капусту.

В) чужу траву.

11. Частина байки, в якій розповідається про розвиток подій, називається.

А) суперечка.

Б) оповідь.

В) розмова дійових осіб.

6. Робота з епіграфом.

Як ви розумієте зміст вислову Л. Глібова, який є епіграфом уроку?

7. Гра “Чаріні клітинки”.

1. Коротке, віршоване алегоричне оповідання, в якому закладено повчальний зміст.

2. Відображення одного предмета через інший

3. Основоположник жанру байки

4. Художній прийом перенесеннявластивостей людей на тварин, рослин, предмети.

5. Різновид комічного Вона теж викликає сміх, але сміх нищівний, що викриває вади людського суспільства.

Домашнє завдання: Повторити терміни. Підготуватися до тематичної роботи



1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Байка як жанр літератури Підсумковий урок

Categories: Шкільні твори